4-6 yaş Kur’an kursu için Diyanet’e 24 milyon lira aktarıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında 27 Ocak’ta, “4-6 Yaş Kur’an Kursu Desteği Programı Protokolü” imzalandı. Diyanet’in 4-6 yaş Kur’an kurslarına gönderilen çocuklar için bakanlığın bütçesinden Diyanet İşleri Başkanlığı’na toplam 24 milyon 779 bin 550 TL aktarıldı.

Protokolün 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında imzalandığı belirtildi. Protokol ile, “Ekonomik bakımdan dezavantajlı ailelerin” çocuklarını 4-6 Yaş Kuran kurslarına kayıt ettirmeleri halinde kayıt ücretinin bakanlık bütçesinden karşılanması öngörüldü.

BirGün gazetesinden Mustafa Bildircin’in haberine göre, bakanlık ile Diyanet arasında imzalanan protokol, “Anayasa’ya aykırılık teşkil ettiği” iddiasıyla yargıya da taşındı. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin protokolün yürütmesinin durdurulmasına amacıyla yargıya yaptığı başvurunun gerekçesinde, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın tüm idari işlem ve faaliyetleri devlet işi olup, Anayasa’ya göre din duygularının devlet işlerine karıştırılamayacağı ve devletin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu hüküm altına alınmıştır. Bu doğrultuda dava konusu idari işlem Anayasa’nın temel, değiştirilemez hükümlerine de aykırıdır” denildi. Derneğin suç duyurusuna yönelik açıklamasında ise, “Emekçi halkın alın teriyle birikenlerin Diyanet’e aktarılmasına daha fazla izin vermeyeceğiz” ifadesi kullanıldı.

Bakanlıktan Diyanet’e

Tüm itirazlara ve devam eden yargı sürecine karşın Diyanet İşleri Başkanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı protokolü işletmeye devam etti. Protokol kapsamında bakanlığın kasasından çıkan para, “Sosyal Yardım Verileri” adı altında paylaşıldı. Verilere göre, Ocak-Haziran 2023 döneminde protokolden 43 bin 306 çocuk yararlandırıldı. Diyanet’in 4-6 yaş Kur’an kurslarına gönderilen çocuklar için bakanlığın bütçesinden Diyanet İşleri Başkanlığı’na toplam 24 milyon 779 bin 550 TL aktarıldı. Bakanlığın çocuk başına aktardığı para ise 572 TL oldu.

Diyanet’in 4-6 yaş Kur’an kursları için 2023’ün ilk yarısında çocuk başına 572 TL ödeme yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, “Anaokulu Destek Programı” için 2022’de çocuk başına yaptığı ödeme ise 489 TL’de kaldı.

Yüz binlerce öğrenci 

Diyanet’in büyük yatırım yaptığı 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarına gönderilen çocuk sayısı her yıl katlanarak artıyor. 2017’de 87 bin 790 olan öğrenci sayısı yıllara göre şöyle sıralanıyor:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx