Burgan Bank pay satacak

Burgan Bank, Burgan Bank Turkey’de yüzde 52 hissesini Kuwait Projects’e ait Al Rawabi United Holding’e satmayı kabul etti.

Bloomberg’te yer alan habere göre, Burgan Bank birimin operasyonel kontrolünü sürdürmeye ve bankayı finansal tablolarında konsolide etmeye devam edecek.

İşlemin önümüzdeki birkaç hafta içinde sonuçlanması bekleniyor.

Satışın Burgan Bank sermaye oranları üzerinde olumlu bir etki yaratması ve Türk Lirası dalgalanmasının bilançosu üzerindeki etkisini azaltması bekleniyor. Açıklamada işlemin mali ayrıntıları belirtilmedi.

Burgan Bank Türkiye’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya göre yüzde 99,41 hisse oranıyla ana sermayedar olan Burgan Bank K.P.S.C.’nin, bankanın sermayesinin yüzde 52’sine tekabül eden payının Al Rawabi United Holding K.S.C.C.’ye devredilmesine ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan gerekli izinlerin alındığı belirtildi.

Açıklamaya göre Burgan Bank K.P.S.C’nin fiilen ana hissedarı olan Kuwait Projects Company K.S.C.P., Al Rawabi United Holding Company K.S.C.C., hisselerinin de yüzde 99,99’una sahip.

Açıklamada hisse devir sürecinin tamamlanmasını takiben, Burgan Bank A.Ş.’nin nihai hissedarında değişiklik olmayacağı, bankanın ana hissedarı olan Burgan Bank K.P.S.C.’nin banka üzerindeki fiili kontrol gücünü elinde tutmaya devam edeceği belirtildi.

Açıklamada bu sürecin bankacılık faaliyetleri ve müşteriler üzerinde de bir etkisi olmayacağı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx