Ekonomistlerin X’teki Bütçe Sohbeti! Kira ve Aidattan Örnek Veren Mahfi Eğilmez’e, ENAG Kurucusu Ekonomistten Okkalı Yanıt Geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dün açıkladığı merkezi bütçe raporuna göre 2022’de 142.6 milyar TL olan bütçe açığı 1 trilyon 375 milyar TL’ye yükseldi. Yurttaş 2023’te adeta vergiye çalıştı. Geçen yıl vergi gelirleri yüzde 91.2 artışla 4 trilyon 501 milyar lira oldu. Faiz giderleri de katlandı.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, yüksek enflasyon ve giderleri örnğk vererek yaptığı X paylaşımında “İki yıl öncenin kirası bugünün aidatı oldu” demişti.

Bağımsız Enflasyon Araştırma Kuruluşu ENAG’ın kurucusu Prof. Veysel Ulusoy, Mahfi Eğilmez’in paylaşımını alıntılayarak “İki yıl öncesinin bütçesi bugünün bütçe açığı oldu” dedi.

ŞİMŞEK ÖVÜNDÜ UZMANLAR UYARDI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: “Açığın milli gelire oranı yüzde 6.4 olan OVP öngörüsünün 1 puan altında. Deprem harcaması hariç yüzde 1.7” dedi.

Şimşek ayrıca yüksek gelir tahsilatına atıf yaptı.

Prof. Dr. Fatih Özatay: Bütçe açığının nakit bütçe açığına oranı 2006’dan bu yana en çok 1.26 olmuştu. 2023’te ise 2.2’ye sıçradı. Çok yüksek aradaki fark. Neden? Faiz dışı bütçe açığı da rekor kırdı.

Mustafa Sönmez: Hem irrasyoneldi, deyip yaptığını rasyonel diye etiketleyeceksin, hem AKP devrinin en büyük açığına güzelleme yapacaksın. Bu açık, ağır vergilere, KKM katakullilerine rağmen yaşandı.

“TARİHİN EN BÜYÜK BÜTÇE AÇIĞINI…”

12punto yazarı Prof. Dr. Duran Bülbül, Bakan Şimşek’in açıklamalarını değerlendirdi.

Bülbül, tarihin en büyük bütçe açığını; tarihin en düşük bütçe açığı olarak açıkladı diyerek, “Bütçe açığı 1,4 trilyon değil TL, 2,4 trilyon TL. Yani bütçe açığı yüzde 53” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx