Gazze’de beşinci takas: Hamas, İsrailli rehineleri teslim etmeye başladı

İsrail ile Hamas arasında varılan ve iki gün daha uzatılan geçici ateşkes kapsamında, beşinci grup rehine takasının başladığı belirtildi. Reuters’a konuşan bir Filistinli yetkili, Hamas’ın İsrailli rehineleri Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkililerine teslim etmeye başladığını bildirdi.

Hamas’ın, 10 rehineyi serbest bırakması bekleniyor.

ENKAZ ALTINDA 160 CESET ÇIKARILDI

Öte yandan, Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi’nden yapılan açıklamada öldürülenlerin sayısının son 24 saatte enkazdan çıkarılanlarla birlikte 160 kişi daha arttığı açıklandı. Açıklamada, İsrail’in saldırılarında Gazze Şeridi’nde öldürülenlerin sayısının çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 15 bini aştığı belirtildi.

İsrail’in saldırıları sonucu yıkılan binaların enkazından son bir günde 160 kişinin cenazesinin daha çıkarıldığı bildirildi. Sivil savunma ekiplerinin, ekipman yetersizliğine dikkat çekilen açıklamada, ekiplerin kısıtlı imkanlarla enkaz altından hayatını kaybedenlerin cenazesini çıkarmaya çalıştığı aktarıldı.

‘YARDIMLAR YETERSİZ’

Açıklamada, geçici ateşkesin başlamasının ardından Gazze’deki felaketin boyutunun ortaya çıktığına vurgu yapılarak, İsrail saldırılarında 50 bini tamamen yıkılan, toplamda 300 bin konutun zarar gördüğü ifade edildi. Saldırılar başlamadan önce Gazze Şeridi’ne günlük 600 yardım tırının girdiği belirtilen açıklamada, 7 Ekim’den bu yana getirilen yardımların yetersiz olduğuna kaydedildi.

Açıklamada, Gazze’nin günlük 1000 tır yardıma ve 1 milyon litre yakıta ihtiyaç duyduğu vurgulandı. Arap ve İslam ülkeleri ile uluslararası kuruluşlara seslenilen açıklamada, Gazze’de evleri zarar gören 250 bin kişinin barınma ihtiyacının karşılanması için “acil bir Arap ve İslami kurtarma planı oluşturularak” insani yardım çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, sivil savunma ekiplerinin enkaz altından cenazeleri çıkarmak ve enkaz kaldırmak için gerekli ekipmanlara ihtiyaç duyduğu aktarıldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx