JPMorgan’dan Bitcoin ETF’lerle İlgili SEC Açıklaması

Yakın tarihli bir raporda, dünyanın en büyük yatırım bankası JPMorgan, Bitcoin ETF konusuna yer veriyor. Buna göre SEC’in hamleleriyle ilgili olarak endişelerini dile getiriyor. Kripto endüstrisi SEC’in kararını merakla beklerken, yasal işlem hayaletleri beliriyor.

Yasal muamma Bitcoin ETF için kapıda

JPMorgan Baş Analisti Nikolaos Panigirtzoglou tarafından kaleme alınan rapor dikkat çekiyor. Buna göre Bitcoin spot ETF’lerinin reddedilmesi halinde başvuru sahibi şirketlerin SEC’e karşı yasal yollara başvurabileceği bir senaryoya dikkat çekiyor. Reddedilme olasılığı düşük görülmekle birlikte, böyle bir kararın sonuçları yasal açıdan zorlayıcı olabilir.

Rapor, olası bir red kararının SEC’i yasal açıdan zor durumda bırakabileceğinin altını çiziyor. JPMorgan böyle bir sonucun çok olası olmadığını kabul etse de, olasılık dahilinde kalmaya devam ediyor. Kripto topluluğu, karmaşık karar alma sürecinde SEC’i yakından izliyor. Bitcoin spot ETF’lerinin onay alıp almayacağı ya da yasal bir hesaplaşmayla karşı karşıya kalıp kalmayacağı belirsizliğini koruyor.

JPMorgan, Bitcoin BTC’nin artışına bakıyor

JPMorgan Bitcoin BTC’de son dönemde yaşanan fiyat artışının nedeni olarak kurumsal talebe işaret ediyor. Buna göre yayınladığı raporda büyük cüzdanlara önemli miktarda Bitcoin girişi olduğuna dikkat çekiyor. Diğer taraftan bu durumun tamamen kurumsal talebe işaret ettiğine dikkat çekiyor.

Rapor ayrıca iyimserliğin devam ettiği bir konuya da vurgu yapıyor. Bu iyimserlik ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile ilgili. Buna göre son gelişmeler bir spot Bitcoin ETF etrafında oluşan iyimserliğe vurgu yapıyor. Beklentiler artık SEC’in bu konuda daha fazla direnç gösteremeyeceği yönünde.

Yılın en yüksek seviyeleri vurgusu

JPMorgan Bitcoin raporunda iyimserlikle birlikte oluşan güçlü performansa da dikkat çekiyor. Raporda Bitcoin fiyatının yılın en yüksek seviyesine geldiğine dair atıflar var. Analistlere öncülük eden Nikolaos Panigirtzoglou bu konuya dikkat çekerek Bitcoin’e olan yönelimin arkasındaki faktöre işaret ediyor. Buna göre bu faktörün kurumsal katılım olduğunu dile getiriyor.

Diğer taraftan banka kripto vadeli işlem piyasasına yönelik analize de raporda yer veriyor. Buna göre analistlerin atıfta bulunduğu Chicago Ticaret Borsası’ndaki hareketlilik vadeli işlem piyasasındaki durumu gözler önüne seriyor. Analistler burada geçtiğimiz haftaya işaret ederek vadeli işlem hacminin son 14 ayın en yüksek seviyesine geldiğine işaret ediyor.

Rapor geçmişteki raporların tam aksini söylüyor

JPMorgan raporunda sadece Bitcoin BTC’ye yer vermiyor. Buna göre JPMorgan CME Ether vadeli işlemlerinde hacmin durgun kaldığına dikkat çekiyor. Bu durum rapora göre Bitcoin’de oluşan hacmin Ethereum için söz konusu olmadığı şeklinde. Ayrıca kurumsal katılım şimdilik lider kripto para birimine yönelik.

Kriptokoin.com olarak baktığımızda zaman zaman karşımıza çıkan JPMorgan raporunun vurguladığı noktalar piyasada bir hareketliliğe işaret ediyor. Diğer taraftan kurumsal yatırımcıların alana girişlerinin fiyata önemli katkı sağladığı görülüyor. Rapora baktığımızda bu durum kurumsal yatırımcılarda oluşan Bitcoin dürtüsünün de bir yansıması. Ancak daha önceki JPMorgan raporlarında yükselişe işaret eden açıklamalar daha çok küçük yatırımcıyı öne çıkarıyordu. Buna göre son rapor önceki raporlara göre tezatlık oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx