Mersin Büyükşehir Belediyesi Emekli Evleri’nde Sağlık Seminerleri Düzenlendi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Tarsus, Mezitli, Yenişehir ve Toroslar Emekli Evleri üyelerine yönelik düzenenen sosyal aktivitelerin yanı sıra sağlık seminerleri de sürüyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Diyetisyen Gaye Saban, ‘Yaşlılıkta Beslenme’ başlığında, Uzman Klinik Psikolog Gizem Özkan da ‘Yaşlılık psikolojisi nedir, amaçlar ve anlamlar nedir?’ konularında sunum yaptı. 4 gün süren sunumların sonuncusu Kültür Park içerisinde faaliyet gösteren Tarsus Emekli Evi’nde düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu sunumlar sonunda uzmanlar, yaş almış yurttaşların sorularını da yanıtladı.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nda görevli Diyetisyen Gaye Saban, şöyle konuştu:

“Bunun öncesinde Mezitli, Yenişehir ve Toroslar Emekli Evi’nde seminerlerimizi verdik. Bahsettiğimiz konular, yaşlılıkta beslenme ve yaşlılık psikolojisi ile ilgiliydi. Bireyler yaşlandıkça gereksinimleri, beslenme biçimleri, metabolizmaları, kronik hastalıklara yatkınlıkları değişime uğruyor. Biz de bu noktada, yaşlılarımıza yardımcı olabileceğimiz konular üzerinde durduk Belediyemizin bu konuda birçok hizmeti var. Diyetisyen, psikolog, fizyoterapist olarak hizmet veriyoruz.”

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan Uzman Klinik Psikolog Gizem Özkan da şunları söyledi:

“Emekli Evleri’nde, yaşlılık psikolojisi üzerine konuştuk. Amacımız, onların hayatında bir farkındalık yaratmaktı. Çünkü yaş aldıkça insanlar, olumlu düşüncelerden çok olumsuz düşüncelere daha çok dayanıyorlar. O yüzden bu düşünceleri ‘Nasıl olumluya çevirebiliriz? Hayata pozitif bakma ve stresle baş etme’ gibi konulara değindik. Bu noktada yaş almış vatandaşlarımızdan geri dönüşler de çok iyiydi.”

Büyükşehir Tarsus Emekli Evi’nin müdavimlerinden Hasan Yunus, hizmetlerden çok memnun olduğunu belirterek, “Emekli Evi’nde yapılan hizmetler iyi. Değişik zamanlarda farklı branşlardan doktorlar geliyor ve bizi bilgilendiriyorlar. Biz de faydalanmaya çalışıyoruz. Sosyal aktivite kapsamında gezilerimiz oluyor. O açıdan da memnunuz” dedi.

Tarsus Emekli Evi’nin ilk üyeleri arasında yer alan ve sağlıkla ilgili bilgilendirme toplantılarının çok faydalı olduğunu vurgulayan Hasan Şimşek ise “Çok yürümekten dolayı zayıflamıştım. Buraya gelen doktor, yürüyüşü azaltmamı söyledi ve çok faydasını gördüm. Bizim gibi herkes gelsin. Ben buraya her gün gelirim” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx