Şirketlerin Zam Hazırlığı: Özel Sektör Çalışanları Ne Kadar Zam Alacak?

Yeni yıla az bir süre kala maaş zamlarının ne kadar olacağı da merak edilmeye başlandı. Piyasa ücret araştırmaları yapan Mercer’in CEO’su Dinçer Güleyin, özel sektördeki şirketlerin yaklaşık olarak yüzde 50 zam bütçesi oluşturduğunu ifade etti.

Pandemi sonrasında şirketler için belirsizliklerin azalacağı öngörülüyordu ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Gerek savaşlar, gerek dünyanın birçok bölgesindeki gerginlikler sebebiyle ekonomide sis dağılmış değil.

Dünya Gazetesi’nden Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre; belirsizliğin sürdüğü piyasalarda şirketlerin kıymetli çalışanını elinde tutması ise en gerekli konuların başında geliyor. Mercer Türkiye CEO’su Dinçer Güleyin, “Oyunun kuralını şu anda çalışanlar koyuyor” ifadesini kullandı.

“Açıklanan enflasyon ile yaşanan enflasyon arasında ciddi bir fark olduğu için şirketler artık maaş zammında açıklanan enflasyon rakamlarını esas almamaya başladı.”

“Son bir senedir en önemli parametre asgari ücret artış oranı oldu. Somut örnek vereyim, brüt asgari ücret son bir senede yüzde 100 arttı, şirketlerin son bir yıllık artışı ise yüzde 97’lerde.”

“Gelecek yıl için enflasyon hedefi yüzde 33 ila 40 iken şirketler gelecek yıl için yüzde 50 seviyesinde bir ücret artışı planlaması içindeler. Yani hedefin üzerinde bir zam için çalışılıyor, kurumlar şimdilerde 2024 bütçelerini yüzde 50 ücret artışına göre yapıyor”

Maaş artışlarında 1 ve 6 ay gibi sürelerin çok fazla olduğuna dikkat çeken Güleyin, “Neden önemli bir katkı yaptığında çalışanımızı hemen bir ücret artışı ile ödüllendirmeyelim? Bu, şu sıralarda insan kaynaklarının yeni konularından biri.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx