Solana Tabanlı Bu Proje Token Çıkarıyor: Airdrop da Olacak!

Solana MEV geliştiricisi Jito yönetişim tokenini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu token, Solana tabanlı likit stake protokolünün hem yönetimini hem de gelişimini teşvik etmeyi amaçlıyor. Toplam 1 milyar JTO token arzı olacak. Bu arada proje ekibi bir airdrop müjdesi de verdi.

Solana MEV geliştiricisi Jito, token çıkarma kararı aldı

Solana (SOL) tabanlı bir likit stake protokolünü destekleyen kuruluş olan Jito Vakfı, Jito Ağını yönetmeye yardımcı olmak için kullanılacak bir yönetişim tokenı başlatıyor. Jito Labs, Solana üzerindeki maksimum çıkarılabilir değerin olumsuz etkilerini azaltmak için tasarlanmış bir altyapı oluşturuyor. Kuruluş yaptığı açıklamada, Jito Vakfı’nın token’ı piyasaya sürerek “topluluk üyelerini Jito Ağı’nın karar alma süreci ve yönü üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmaları için” güçlendirmeyi amaçladığını belirtti.

Geçtiğimiz ay Solana Vakfı, stake’lerinin neredeyse üçte birinin Jito Labs istemcisi üzerinden çalıştığını söyledi. Jito Vakfı da Pazartesi günkü duyuruda, Jito MEV doğrulayıcı ağının şu anda “Solana ağının stake ağırlığının %40’ından fazlası tarafından kullanıldığını” kaydetti.

Projenin tokenomiği nasıl olacak?

Solana MEV geliştiricisi, JitoSOL stake havuzu için ücretlerin belirlenmesi ve gelirin ve DAO hazinesinin denetlenmesi de dahil olmak üzere ağın nasıl yönetildiğini düzenlemek amacıyla toplam 1 milyar JTO token oluşturdu. Başlangıçta 115 milyon JTO token dolaşımda olacak. Proje ekibi, tokenların yaklaşık %34’ünü topluluk büyümesi için ayıracak. Diğer bir %25’ini ekosistemi geliştirmek için dağıtacak. Ayrıca, %24,5’ini çekirdek katılımcılara tahsis edecek. Son olarak, %16’sı yatırımcılar için ayıracak.

Topluluk üyeleri için airdrop da olacak

Vakıf ayrıca, tokenlerin %10’unun “ağın önyüklenmesine katkılarının bir takdiri olarak ve ilk günden itibaren yönetime katılabilmelerini sağlamak için Jito topluluk üyelerine airdrop yapılacağını” söyledi. Vakıf, topluluk üyelerinin airdrop ile ilgili güncellemeler için tetikte olmaları gerektiğini belirtti.

Jito Labs yatırımcıları arasında Solana Ventures ve Solana Labs kurucu ortağı Anatoly Yakovenko yer alıyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere şirket geçen yıl A Serisi finansman turunda 10 milyon dolar topladı.

Solana düşerken, balinalar SOL tokenlerini taşıyor

Solana (SOL) 120 milyon dolardan fazla değeri, son 24 saat içinde el değiştirdi. Anonim balina hesapları gerçekleştirdikleri üç büyük işlemle tokenleri taşıdı. Kripto para işlem takipçisi Whale Alert, bu on-chain işlemleri tespit etti. Bu hamleler SOL’ın son zamanlardaki rekor seviyelerinden aşağıya doğru kaymasıyla aynı zamana denk geliyor.

Birbirinden iki saat sonra kaydedilen ilk iki işlem, bilinmeyen cüzdan adresleri arasında 50,5 milyon dolar değerinde 899.999 SOL ve 50,5 milyon dolar değerinde 900.000 Solana transferini içeriyordu. Üçüncü transferde ise başka bir balina hesabı 19,1 milyon dolar değerindeki 336.999 SOL’u taşıdı. Balina, bu tokenleri doğrudan önde gelen kripto borsası Coinbase’e aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx