Tarlada 16 TL, markette 90 TL

Pirinç fiyatları tarladan markete gelene kadar 90 liraya kadar yükseliyor. Üretici de bu duruma isyan ediyor. Bafra’da çeltik üretimi yapan üreticiler, “80 liraya pirinç almayın, boykot edin” çağrısı yaptı.

Bafra’da bu yıl 100 bin ton çeltik üretimi yapıldı. Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, çeltik hasadının bittiğini, fiyatların hasat ortası düştüğünü ama Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin müdahalesiyle alımların hızlandığı bilgisini verdi. Tosuner, marketlerde bazı markaların pirinç fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirterek, fiyatları ‘inanılmaz’ olarak değerlendirdi.

Tosuner, “Bir marka bizden 18 liraya ürün aldı, 80 liraya satamaz. Üretici fiyatları, 23 liradan açıldı, 22 oldu, 17-18 liraya kadar düştü. 24 liraya hiçbir çeltik üreticisi ürün satamadı bu yıl. Sadece baldo pirinç, biraz yüksek fiyata satıldı” diye konuştu.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı da 500 bin dekarda ekim yapılan çeltiğin fiyatının piyasaların en düşük olduğu dönemde, TMO tarafından ufak tanede 18 lira olarak açıkladığını bildirdi.

Arabacı, fiyatların sezon ortası 16-17 liraya kadar düştüğü halde fazla talep olmadığını ve üreticinin pazar bulamadığını söyledi. Arabacı, “TMO araya girdi, iyi oldu. Şimdi fiyatlarda bir miktar artma olacağı söyleniyor. Küçük tane 18 lirayı buldu. Umarım alım fiyatları bir miktar artar, çiftçi de nefes alır. Ama bizden 18 liraya alınan ürünün market fiyatları şu anda yüksek, üretici zarar etmiş oldu” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx