Türkiye 2025 yılında düzenlenecek olan uluslararası FCI Dünya Arama Kurtarma Köpekleri Ekip Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak

Feramuz ERDİN

Arama – kurtarma faaliyetleri, kadavra, patlayıcı, uyuşturucu gibi aramalarda kullanılan eğitimli köpeklerin faydaları saymakla bitmez. Güvenliğin vazgeçilmez bir unsuru olarak görev alan K9’lar eğitim, bakım ve operasyon maliyetleri nedeniyle bir süredir göz ardı ediliyordu. Sağladıkları faydayı excel tabloda gösterememenin sıkıntısı sektörü neredeyse bir krize sokmuştu.

KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİNDE KAHRAMANLIK ÖYKÜLERİ YAZDILAR

Özellikle afet durumlarında K9 ekiplerinin göreve her an hazır olmasının gerekliliği Kahramanmaraş ve diğer 10 ilimizi etkileyen depremler sonrasında bir kez daha anlaşılmış oldu. Enkaz altında mahsur kalan depremzedelerin bazıları K9’lar sayesinde bulunarak kurtarıldı.

Yerli ekiplere destek olmak üzere gelen uluslararası K9 ekiplerinin olağanüstü gayretlerini milletçe takdir ettik.

PROTEO’YU KALBİMİZE GÖMDÜK

Tüm Türkiye’nin tek yürek olduğu o acılı günlerde birçok ülke yardım etmek için seferber olmuştu. Bu ülkelerden birisi de Meksika’ydı. 140 kişilik bir ekiple birlikte 14 arama kurtarma köpeği deprem bölgesine ulaştı. Bu köpeklerden biri olan Proteo çalışmalar sırasında doğal nedenlerden hayatını kaybetti.

Öldüğü yere gömülen Proteo için anma törenleri düzenlendi ve kalbi yaralı milletimiz Proteo’nun ortaya koymuş olduğu fedakârlığı asla unutmadı!

30 YILLIK BİR DOSTLUK ÖYKÜSÜ

Göktan Eker, Polis Akademisi’nden komiser yardımcısı olarak mezun olur olmaz kolluk hizmetlerinde eksikliği hissedilen bir projenin başlangıcında yer aldı. Önce Emniyet, sonra da Jandarma ve Gümrük teşkilatlarında görev yapmak üzere K9 eğitim birimlerinin açılmasında öncü olarak görev yaptı. O yıllarda K9’lar sadece TSK tarafından askeri amaçlarla eğitiliyordu ve doğal olarak sayıları sivil hizmetler için yetersizdi.

ULUSLARARASI KİNOLOJİ FEDERASYONUNDA AKTİF GÖREV

Kamu hizmetinden ayrıldıktan sonra özel sektöre yönelik bir K9 eğitim kurumu kuran ve Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu- Turkish Kennel Club üyesi olan Eker, 2022 yılında da FCI – Uluslararası Kinoloji Federasyonu üyeliğine seçildi.

Göktan Eker milli K9 kapasitesini artırmak üzere yaptıkları çalışmaları PD okuyucuları için anlattı:

“6 Şubat depremlerinin ardından ülkemizin görevli ve gönüllü ekipleri ile elimizden geleni yapmaya çalıştık ve uluslararası arama kurtarma camiasının da bu büyük felakette fedakâr desteğini aldık. Bu acı afetin ardından köpek sahipleri ve köpek eğitmenlerinden oluşan bir arama kurtarma ekibi organize ederek AFAD akreditasyon eğitimlerini tamamladık.

Ülkemizde afetler konusundaki coğrafi gerçeklik kapsamında arama kurtarma köpekleri sayısının eksikliği sebebi ile sayıyı arttırma amaçlı plan ve stratejiler oluşturduk. Bununla birlikte ulusal ve uluslararası regülasyonların uyumu için çalışmalarımızı arttırdık.”

2025 DÜNYA ŞAMPİYONASI İSTANBUL’DA YAPILACAK

“Arkasında onlarca isimsiz kahramanın olduğu emek dolu bu süreç sonucunda geçen hafta sonu Slovakya’da yapılan FCI Arama Kurtarma Komisyonu toplantısında Türkiye’nin 2025 FCI Dünya Arama Kurtarma Köpekleri Ekip Şampiyonası adaylığı oy birliği ile kabul edilerek 2025 dünya şampiyonasının İstanbul’ da yapılmasına karar verildi.

Ülkemizin misafirperverliğini ve organizasyon yeteneğini göstereceğimiz bu şampiyona ile hem uluslararası arama kurtarma köpekleri camiasına teşekkür etmiş, hem de dünyanın en iyi arama kurtarma köpeklerini ve eğitim sistemlerini yakından görmüş olacağız. Bununla birlikte ulusal bir farkındalık yaratarak arama kurtarma köpeklerinin önemine dikkat çekmeyi amaçlıyoruz.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx